Bezpiecznych i udanych ferii zimowych!
„A w karnawale!” – bal był nad bale!
- 10
17 stycznia 2024 roku uczniowie klas I-III bawili się w czasie balu karnawałowego. Dzieci brały aktywny udział w grach i zabawach tanecznych.
XIV Przegląd Kolęd i Pastorałek w Sobkowie
12 stycznia 2024 roku Rozśpiewana Gromada z Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy po raz kolejny wzięła udział w Przeglądzie kolęd i Pastorałek w Sobkowie. Uczniowie zaśpiewali "Zawieja i beznadzieja" oraz "Pastuszkowie, gdzie tak gnacie". Julia Kościelecka, trzecioklasistka zaśpiewała utwór "Już wszędzie cicho",a Maja Przygodzka, uczennica V klasy zaprezentowła utwór "Noel". Gratulacje dla wykonawców!
20
Pudełkowa lektura
- 2
Uczniowie klasy V Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy w ramach omawiania lektury Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa wykonali projekt- " Pudełkowa lektura", którego celem było zgromadzenie znaków rozpoznawczych danego dzieła literackiego i umieszczeniu ich w pudełku. W ten sposób uczniowie zaprezentowali swoją wizję świata przedstawionego. Prace młodych artystów zachwyciły rzetelnością oraz kreatywnością, a innowacyjna metoda spojrzenia na literaturę z pewnością ugruntowała zdobyte wiadomości, pobudzając wyobraźnię i emocje przy tworzeniu tych wspaniałych projektów.
Jezusa narodzonego wszyscy witajmy...
- 97
Dnia 18 grudnia 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy, odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe pod hasłem Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy.
Na szkolnej scenie pojawili się Krakowiacy, którzy odśpiewali i zatańczyli krakowiaka dla Pana Jezusa oraz górale i góralki ze swoją ludową przyśpiewką. Przybyli także rozśpiewani pasterze oraz trzej królowie ze swoimi darami. Nie zabrakło również aniołów i dzieci, które złożyły swoje gorące serca i inne podarunki u stóp Małego Jezuska. Całość uświetniły kolędy i pastorałki w wykonaniu całej społeczności szkolnej.
Zakończeniem niniejszego wydarzenia był akompaniament kolęd uczennic i ucznia klasy IV Aleksandry Beszterechy, Nadii Borowiec, Emilii Kwas, Zuzanny Stępień, Bartosza Kościeleckiego oraz śpiew kolędy Noel w wykonaniu uczennicy klasy V Mai Przygodzkiej.Jasełkowe spotkanie było okazją do złożenia bożonarodzeniowych życzeń.
Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego Roku!
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Na to dane mi są oczy
bym zauważył innych,
uszy,bym ich słyszał,
nogi, bym do nich spieszył,
ręce, bym ich podtrzymywał,
serce, bym ich kochał
(Phil Bosmans)
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Został on ustanowiony 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem święta jest uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w szeroko pojętą pomoc.
Nasza mała szkolna społeczność niejednokrotnie angażowała się w akcje charytatywne dlatego też tego dnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Była pogadanka, zabawy i słodki poczęstunek z dedykacją dla wolontariuszy z ZPO w Korytnicy.
4
Kiermasz Świąteczny
- 19
Tu święta trwają cały rok! Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych poznają tajniki produkcji bombek.
- 7
2 grudnia 2024 roku uczniowie klas I-III, zerówki i przedszkola Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy odwiedzili Fabrykę Bombek GMC w Staszowie.
Podczas zwiedzania zakładu produkcyjnego dzieci zobaczyły i poznały etapy produkcji szklanych bombek: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie, dekorowanie. Następnie dzieci odwiedziły Muzeum Bombki oraz ścieżkę edukacyjną – Krótka historia szkła oraz jak się wykonuje bombki dekoracyjne. Dzięki temu poznały okoliczności powstania pierwszej, szklanej ozdoby na choinkę, dowiedziały się jak udoskonalono produkcję szkła oraz jak powstają słynne na cały świat bombki.
Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach z malowania bombek pod okiem pani dekoratorki. Własnoręcznie udekorowana bombka stała się wyjątkową pamiątką ze zwiedzania miejsca, w którym święta trwają cały rok.
Tak mało trzeba nam i dużo tak, żeby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać – recepta na szczęście, czyli obchody Dnia Życzliwości w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy
Dzień Życzliwości, obchodzony 21 listopada, to święto, które ma na celu promowanie pozytywnych relacji międzyludzkich oraz zachęcanie do okazywania sobie nawzajem życzliwości i empatii. W tym dniu ludzie podejmują różne działania, aby wyrazić swoje wsparcie, pomoc i życzliwość wobec innych. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie drobnych gestów, które mogą poprawić nastrój i wzmocnić więzi społeczne.
Obchody Dnia Życzliwości przyczyniają się do budowania bardziej otwartego i przyjaznego społeczeństwa.
Z okazji tego dnia w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy psycholog szkolny i pedagog zorganizowali w akcję Serce. Każdy nauczyciel, pracownik i uczeń miał swoje serce, na którym inni wpisywali mu miłe, życzliwe rzeczy. Na szkolnych korytarzach zawisły cytaty oraz zasady jak być życzliwym każdego dnia. Oprócz tego w każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia promujące wśród uczniów zachowania życzliwe.
Pamiętajmy życzliwość nic nie kosztuje a wiele wnosi do naszego życia jak i innych ludzi.
Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś... - szkolne obchody Dnia Pluszowego Misia
- 10
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Podobno podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka i tak została nazwana Teddy's Bear. Obecnie pluszowe misie są jednymi z najpopularniejszych zabawek na świecie.
25 listopada 2024 roku w Zespole Placowek Oświatowych w Korytnicy w szkolnych ławkach wraz ze swoimi właścicielami zasiadły pluszowe misie. Opowieściom z nimi zwiazanych nie było końca. Dzieci nie tylko kolorowały misie, słuchały fragmentu o przygodach kultowego misia Kubusia Puchatka, ale też za pomoca swoich pluszowych przyjaciół stworzyły wielkiego pluszowego misia, który był świadkiem tanecznych zabaw.
VIII Korytnickie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych
- 19
15 listopada 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy odbyło się VIII Korytnickie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczyste obchody świętowania zaszczycili swoją obecnością mieszkańcy Korytnicy, a także: sekretarz Gminy Sobków pani Iwona Mitręga, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Sobkowie pani Urszula Dominowska oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy w Sobkowie pan Józef Pyjas, strażacy z OSP w Korytnicy na czele z prezesem panem Karolem Korczykiem i naczelnikiem panem Mateuszem Fertem, pan Rafał Malinowski - kapitan Wojska Polskiego, KGW Korytniczanki w składzie z panią sołtys Ewą Skórą i radną wsi Korytnica panią Jolantą Bąk.
Uczniowie zaprezentowali patriotyczne wiersze i piosenki, pieśni ukazujące trudy polskiego narodu na drodze ku wolności. W czasie inscenizacji młodzież zachęcała zgromadzoną widownię do wspólnego śpiewania. VIII Korytnickie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych uświetniły swoim występem zaproszone Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki.
Zwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie przez Pana Marka Kosowskiego, który grał na akordeonie. Nie mogło zabraknąć takich utworów jak: Wojenko, wojenko , Pierwsza brygada, Piechota, O mój rozmarynie, Przybyli ułani pod okienko.
Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy, że kolejny raz swoją obecnością i uczestnictwem w Korytnickim Śpiewaniu Pieśni Patriotycznych, zapisali się w tradycji tego wydarzenia.
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 4
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna akcja edukacyjna. 14. edycja akcji (ŚDTM 2024) odbyła się 15 listopada 2024.
Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są w Zespole PLacówek Oświatowych w Korytnicy byli uczniowie starszych klas, z kolei ich asystentami - uczniowie klasy III. Stworzyli oni Komisję Egzaminacyjną. Zaopatrzeni są w losy z działaniami matematycznymi odwiedzili koleżanki i kolegów oraz nauczycieli. Testy przebiegły sprawnie i owocnie. Odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia dostało 19 osób. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Finał akcji Przynieś Misia
Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom za przyniesione misie, puzzle i artykuły papiernicze. Kolejny raz społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy swoim zaangażowaniem i postawą społeczną okazała wielkie serce. Dziękujemy!
Szkoła do hymnu
8 listopada 2024 roku społeczność szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy po raz kolejny wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, został odśpiewany hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11.
VIII Korytnickie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych
Wywiadówka
Dnia 21.10.2024 r. (czwartek) o godzinie 16:00 odbędzie się wywiadówka.
Serdecznie zapraszamy!
Korowód Wszystkich Świętych
- 6
Przed Uroczystością Wszystkich Świętych, w dniu 31 października 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych odbył się Korowód Świętych.
W tym dniu podczas przemarszu mogli zaprezentować się uczniowie, ucharakteryzowani na wybranych przez siebie świętych. Pojawiła się św. Rita, św. Julia, św. Franciszek, św. Wojciech, św. Antoni, św. Barbara, św. Józef, św. Jan Paweł II oraz anioły. Na zakończenie korowodu cała społeczność szkolna odśpiewała piosenkę Arki Noego - Taki duży, taki mały może świętym być..., po czym klasy I -VIII wyruszyły wraz z nauczycielami na pobliski cmentarz parafialny, by uczcić pamięć i zapalić znicze na grobach założycieli szkoły w Korytnicy, państwa Wesołowskich oraz pana Stanisława Domagały nauczyciela matematyki. Dzieci odwiedziły też grób Nieznanego Żołnierza.
Celem akcji było zwrócenie uwagi na wartości zbliżające człowieka do świętości,takie jak dobro, radość, niesienie pomocy bliźnim, praca, modlitwa. Uczniowie uczcili swoich świętych patronów oraz przedstawili osoby święte jako zwykłych ludzi, ukazując ich cechy, które są nam przecież tak bliskie i wartościowe.
Serdecznie podziękowania kierujemy dla Rodziców naszych uczniów, za aktywne włączenie się w przedsięwzięcie i przygotowanie pięknych i ciekawych strojów, dla swoich pociech.Wydarzenia tego dnia zostały uwiecznione na zadjęciach aparatem fotograficznym pozyskanym w projekcie #LaboratoriaPrzyszłości.
Spotkanie uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy ze sztuką i historią zapisaną na ścianach w korytnickim kościele
28 października 2024 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy odwiedzili w swojej miejscowości kościół pod wezwaniem świętego Floriana, by wziąć udział w spotkaniu z panią Julią Wójcik i panem Dariuszem Jakóbikiem, konserwatorami sztuki z Krakowa. Specjaliści zajmują się konserwacją zabytkowych malowideł na ścianie korytnickiego kościoła.
Obecny kościół, murowany z kamienia, zbudowany w latach 1645-1656, konsekrowany w 1656 r., był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany. Najcenniejszym i efektownym zabytkiem wnętrza jest dużych rozmiarów tryptyk z przełomu XVI/XVII w., malowany na drewnie, przedstawiający 6 osobnych scen ewangelicznych. Jest on po gruntownej konserwacji i znajduje się obecnie na ścianie nawy głównej korytnickiej świątyni.
Aktualnie w kościele dobiegają końca prace konserwatorskie. Była to doskonała i niepowtarzalna okazja, by spotkać się z wykonawcami tych prac i zobaczyć z bliska, jak one przebiegają i na czym polegają.
Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści pani Julii i pana Dariusza. Dowiedzieli się, jak długo trwają takie prace, jakie farby i techniki malarskie są stosowane, jak przebiega procedura zakwalifikowania zabytku do tego rodzaju prac. Konserwatorzy zdradzili też na jakie niesamowite znaleziska natknęli się w swojej dotychczasowej pracy.
Dziękujemy księdzu kanonikowi Eustachiuszowi Ptak, proboszczowi korytnickiej parafii za możliwość spotkania ze sztuką i historią zapisaną na ścianach kościoła w Korytnicy.
Wydarzenie zostało upamiętnione aparatem fotograficznym pozyskanym w projekcie #LaboratoriaPrzyszłosci.
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Pomaga ona uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększa ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym
W dniach od 14 do 25 października 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy uczniowie aktywnie brali udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Dzieci uczyły się kodować i programować w programie Scratch. Na zajęciach programowali Robota DOC i kodowali za pomocą klocków Korbo, pozyskanych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłosci. Ogromne zainteresowanie i zaangażowanie wzbudziło kodowanie na papierze. Uczniowie zmagali się nie tylko z zakodowanymi rysunkami, ale brali też udział w zakodowanych ortograficznych potyczkach.
Wszystkie zmagania uczniów zostały utrwalone aparatem fotograficznym z #LaboratoriaPrzyszłosci.
13
Dzień Papieski w Zespole Placówek Oświatowych w Korytnicy
18 października 2024roku uczciliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Była to okazja do przypomnienia i uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. Uczniowie i dzieci ubrani w „papieskie barwy” wraz z nauczycielami Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy udali się na spacer pod pomnik Papieża Jana Pawła II na placu kościelnym, gdzie odmówiono modlitwę Anioł Pański i zapalono znicze. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń oazową Ojca Świętego.
Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody związane są z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Tegoroczne hasło to: Ewangelia Starości i Cierpienia.
Święty Jan Paweł II często mówił o starości i cierpieniu. Głosił m.in. że Na moim przykładzie chciałbym pokazać, jak przyjmować cierpienie (..) Przybywam, jako pielgrzym prawdy i nadziei do sanktuarium św. Łazarza. Przybywam, aby moim własnym ciałem świadczyć o znaczeniu i sensie bólu, gdy go przyjmujemy z zaufaniem, zbliżając się do Boga bogatego w miłosierdzie (…) człowiek powinien się czuć wezwany, aby świadczyć miłość
w bólu – słowa te Jan Paweł II wypowiedział do ludzi trędowatych w czasie swojej pamiętnej wizyty na Kubie w styczniu 1998 roku. Wypowiedziane przez człowieka chorego pośród chorych słowa, można uznać za spójny wyraz myśli i osobistego świadectwa papieża, który głoszoną innym prawdę okupił własnym cierpieniem.
Dzisiejszy Dzień był przypomnieniem Wielkiego Świętego Polaka oraz Jego ogromnego szacunku do osób cierpiących, chorych i potrzebujących.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie