28 października 2024 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Korytnicy odwiedzili w swojej miejscowości kościół pod wezwaniem świętego Floriana, by wziąć udział w spotkaniu z panią Julią Wójcik i panem Dariuszem Jakóbikiem, konserwatorami sztuki z Krakowa. Specjaliści zajmują się konserwacją zabytkowych malowideł na ścianie korytnickiego kościoła.
Obecny kościół, murowany z kamienia, zbudowany w latach 1645-1656, konsekrowany w 1656 r., był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany. Najcenniejszym i efektownym zabytkiem wnętrza jest dużych rozmiarów tryptyk z przełomu XVI/XVII w., malowany na drewnie, przedstawiający 6 osobnych scen ewangelicznych. Jest on po gruntownej konserwacji i znajduje się obecnie na ścianie nawy głównej korytnickiej świątyni.
Aktualnie w kościele dobiegają końca prace konserwatorskie. Była to doskonała i niepowtarzalna okazja, by spotkać się z wykonawcami tych prac i zobaczyć z bliska, jak one przebiegają i na czym polegają.
Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści pani Julii i pana Dariusza. Dowiedzieli się, jak długo trwają takie prace, jakie farby i techniki malarskie są stosowane, jak przebiega procedura zakwalifikowania zabytku do tego rodzaju prac. Konserwatorzy zdradzili też na jakie niesamowite znaleziska natknęli się w swojej dotychczasowej pracy.
Dziękujemy księdzu kanonikowi Eustachiuszowi Ptak, proboszczowi korytnickiej parafii za możliwość spotkania ze sztuką i historią zapisaną na ścianach kościoła w Korytnicy.
Wydarzenie zostało upamiętnione aparatem fotograficznym pozyskanym w projekcie #LaboratoriaPrzyszłosci.