21 marca wszystkim kojarzy się z pierwszym dniem wiosny. Tymczasem jest to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Postanowiliśmy zwiększyć świadomość społeczności szkolnej na ten temat, ale przede wszystkim uwrażliwić na potrzeby osób z tego typu nieprawidłowością genetyczną oraz zwrócić uwagę na to, że społeczeństwo jest różnorodne i powinniśmy tę różnorodność akceptować.
Nasi wychowankowie mieli okazję przekonać się, że osoby z zespołem Downa chociaż inne, nie są gorsze. Osiągają sukcesy, wśród nich są aktorzy, piosenkarze, modelki, sportowcy, a także nauczyciele. Mogą się nieco różnić wyglądem czy umiejętnościami. Mają jednak takie same potrzeby, uczucia i pragnienia jak każdy inny.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego, z jakim borykają się osoby z tą przypadłością.
Zdecydowana większość społeczności szkolnej założyła właśnie takie kolorowe skarpetki nie do pary, a nawet zaprezentowała je w czasie pokazu mody skarpetkowej. Było radośnie i kolorowo. Przy dźwiękach energicznej muzyki, po szkolnym korytarzu przechadzali się wszyscy – dzieci, uczniowie, nauczyciele oraz pani dyrektor Marta Woźniak.
Edukacja dotycząca Zespołu Downa trwa nadal z wykorzystaniem informacji zamieszczonych na okolicznościowej gazetce ściennej, gdzie znalazły również miejsce kolorowe skarpetki zaprojektowane i wykonane przez najmłodszych.